Anna Żmich, 15.10.2019 1666


Wyprawka dla szczenięcia


Pojawienie się w domu psa to ekscytujący i pełen emocji czas, kiedy szczeniak nie widzi świata poza opiekunami, jest uroczo niezdarnym maluchem, który większość dnia przesypia i bawi się czymkolwiek, co ma pod łapą. Decyzja o tym, by dać psu dom to jednak ważna decyzja, która nie powinna być podjęta pod wpływem chwili, ale powinno za nią stać długoterminowe zobowiązanie i odpowiedzialność za nowego członka rodziny. Powinni ją podjąć wspólnie wszyscy domownicy, a zanim maluch zjawi się w domu, warto rozważyć kilka ważnych spraw. 

Psia wyprawka, czyli w co należy się zaopatrzyć przed pojawieniem się szczeniaka?
Już przed przybyciem psiaka warto zaopatrzyć się w obrożę i szelki, koniecznie z adresówką z naszymi danymi kontaktowymi (imię psa, numer telefonu) oraz smycz i warto, by ta miała minimum 2 metry, psiak mógł mieć trochę swobody i luzu, i by smycz była pomocą w nauce przywołania psa. Nieocenioną pomocą w nauce czystości będzie psie legowisko bądź klatka kenelowa – jako psi azyl, gdzie psiak będzie mógł się relaksować oraz obserwować, co dzieje się w domu. Posiadanie własnego kąta, gdzie nic psu się nie stanie, gdzie może spać i odpocząć jest szalenie ważne. Szczeniak od początku powinien przyzwyczajać się do swojego miejsca i lubić je. A jeśli od pierwszych dni ma sam zostawać w domu, zastanówmy się nad klatką / kojcem – dla jego własnego bezpieczeństwa – a jednocześnie stopniowo i powoli przyzwyczajajmy go do zostawania w samotności. Nieodzowne będą także miski na wodę i jedzenie, oraz pokarm dostosowany do potrzeb psa, poziomu aktywności czy stanu zdrowia. 

Zabawki – najlepiej wybrać te, którymi można się bawić wspólnie z psem. Obecnie na rynku jest ich cała masa: od sznurów, po szarpaki z naturalnych materiałów, pluszaki czy piłki na sznurku. Dostępne są też zabawki interaktywne, które pomagają psu zwalczyć nudę i są świetnym sposobem na uatrakcyjnienie posiłków spożywanych przez czworonogów, na dodatek rozwijają w nich umiejętności rozwiązywania problemów. 

Dobrze jest mieć w zasięgu ręki preparaty do czyszczenia i pielęgnacji uszu, oczu, zębów oraz szczotkę do sierści, by była utrzymana w dobrej kondycji. Nie zapominajmy też o woreczkach na psie odchody – nośmy je przy sobie na spacerach, by wszystkim wokół żyło się przyjemnie i czysto. 

Jak przygotować dom na pojawienie się szczeniaka?
Pies w domu to wyzwanie dla nas, ale też dla niego samego. Im lepiej się przygotujemy, tym mniej będzie powodów do rozczarowania, które mogą powodować psie wędrówki po domu. Przed pojawieniem się malucha zadbajmy o to, by dom był bezpieczny i byśmy uchronili psiaka przed ewentualnymi wypadkami – zabezpieczmy kable, sprzęty i inne przedmioty, które mogą okazać się niebezpieczne dla psa lub cenne dla nas. Usuńmy przewody oraz ostre elementy, które szczeniak może rzuć, połknąć itp. Zabezpieczmy domowe środki czyszczące czy lekarstwa, które w oczywisty sposób będą dla psiaka niebezpieczne. Uważajmy na pokarmy, torebki foliowe i niektóre rośliny, które zawierają substancje toksyczne dla psów. Szczeniaki mają głowę pełną pomysłów, zadbajmy więc o to, by nie miały dostępu do miejsc, do których nie chcemy, by wchodziły i o to, by nie miały możliwości połknąć tego, czego nie powinny. Psiak może podgryzać i niszczyć zanim zostanie nauczony zasad panujących w domu. Uważajmy zatem też na śmietnik i szafki z jedzeniem - psy często umieją się do nich dostać. Poza zasięgiem trzymajmy jedzenie, którego pies nie powinien zjeść (np. czekolada, mocno przyprawione potrawy). Jeśli w domu są inne zwierzaki, miejmy pewność, że nadzorujemy ich kontakty w pierwszych chwilach i że żadna ze stron nie zrobi sobie krzywdy. 

Czego się spodziewać?
Opieka nad psem to wielka radość oraz ważne zobowiązania na przyszłych kilka / kilkanaście lat. Przygotujcie się na wiele radosnych chwil, dużo śmiechu i lepsze samopoczucie przez ten czas. Opieka nad psem wymaga poukładania sobie dnia tak, by znaleźć w nim czas dla psa, a dobrze zaplanowany dzień potrafi wydobyć pokłady wolnego czasu, którego nie zauważaliśmy wcześniej. Na pewno grono naszych nowych ‘psich’ znajomych zwiększy się, a konieczność spacerów w każdą porę roku zwiększy naszą odporność. Wiemy nie od dziś, że regularna aktywność fizyczna poprawia ogólny stan zdrowia – zarówno naszego jak i psiaka. Odpowiednie głaskanie psa, przebywanie w jego towarzystwie i więź tworząca się między psem a opiekunem wpływają pozytywnie na zmniejszenie poziomu stresu i wyzwalają uczucie przyjemności. 

Decydując się na psiaka, należy wziąć pod uwagę także zobowiązania wobec niego – np. koszty opieki weterynaryjnej, pokarmu, szczepień, zabiegów profilaktycznych przeciw pasożytom, zabezpieczenie przed kleszczami itp. Należy pomyśleć również o kosztach szkoleń, psiego fryzjera czy hotelu, kiedy wyjedziecie na wakacje. Prócz zmniejszonego budżetu, czekają nas zobowiązania czasowe – opieka, karmienie, spacery, szkolenie, uwaga poświęcona pupilowi – te nie odpadną nawet wtedy, kiedy jesteśmy zmęczeni lub zbyt zajęci w pracy czy w szkole. 

Najprawdopodobniej maluch nie będzie jeszcze umiał zachowywać czystości, co związane jest z jego jeszcze stosunkowo małym pęcherzem. Tutaj trzeba pamiętać, aby jak najczęściej wyprowadzać go na zewnątrz i nagradzać za załatwianie swoich potrzeb na dworze. Jeśli zdarzy mu się załatwić w domu, nie powinien zostać ukarany – to nie jego wina, a raczej nasza, gdyż nie dopilnowaliśmy, by na czas mógł wyjść na zewnątrz. W okresie, gdy szczeniak zmienia zęby albo kiedy się nudzi, wzrasta potrzeba gryzienia – zapewnijmy mu więc takie zabawki, które zaspokoją jego potrzebę żucia (gryzaki naturalne, Kong itp.) i bawmy się z nim miękkimi dla mleczaków zabawkami. Kiedy nadchodzi okres psiego nastolatka uzbrójmy się w cierpliwość i wyrozumiałość – naszym psem będą targać emocje i zmiany hormonalne, należy wcześniej zadbać o nauczenie zasad i zachowań, których od niego oczekujemy. Pomyślmy o tym zawczasu. A kiedy psiak będzie miał lat kilkanaście, okażmy mu zrozumienie, gdyż psiak może zmienić swoje upodobania, a na pewno potrzeby – zmieni się jego aktywność fizyczna i apetyt, zmysły otępieją, zdrowie może podupaść. Pamiętajmy wtedy o badaniach kontrolnych, zapewnieniu psiakowi odpoczynku i godnej starości przyjacielowi, który jak nikt przez całe życie był nam wierny. 

Jak być odpowiedzialnym opiekunem psa?
Łatwo zakochać się w szczeniaku, ale trzeba odpowiedzialnie podejść do zapewnienia mu właściwych warunków i spełnienia psich potrzeb po to, by był zdrowy i szczęśliwy. Regularnie zatem odwiedzajmy lekarza weterynarii, by psiak miał aktualne szczepienia, posiadał wszczepiony mikrochip i otrzymał środki przeciwpasożytnicze. Obserwujmy swojego psa i dbajmy o niego – jego aktywność fizyczną i zdrowie (regularne spacery, aktywność fizyczna) oraz potrzeby (zabawa, możliwość swobodnego węszenia i biegania, kontaktu ze światem). Odpowiednia zabawa to świetny sposób na wzmocnienie więzi między nami a naszymi czworonogami, jest też dobrym sposobem utrzymania aktywności psa przez całe życie. Nie krzyczmy na psa i nie bijmy go – w zamian nauczmy zachowań, których będziemy wymagali i okażmy cierpliwość, konsekwencję i dyscyplinę w byciu mądrym przewodnikiem w naszym ludzkim świecie. Postawmy granice, dzięki którym świat dla psa będzie prosty. Pies, choć najlepszy przyjaciel człowieka, jest innym gatunkiem i widzi świat inaczej od nas. Wychowując szczeniaka pamiętajmy także o tym, że każdy psiak jest inny, niepowtarzalny, wspaniały. Na koniec, warto jest sięgnąć po odpowiednią literaturę, która odkryje przed nami psi świat, dzięki czemu łatwiej będzie nam zrozumieć najlepszego przyjaciela człowieka! 

#Tagi / #Tags

Wyprawka, szczenię, szczeniak, wyprawka dla psa