Anna Szkudlarz, 30.01.2020 3207


Jaskra u psa
Glaucoma


Jaskra jest degeneracyjną chorobą oka, w przebiegu której dochodzi do ślepoty .Główną przyczyną utraty wzroku jest wzrost ciśnienia śródgałkowego. U zdrowych psów ciśnienie cieczy wodnistej w oku wynosi między 14 a 18 mmHg (maksymalnie 25 mmHg). 


Ciecz wodnista wytwarzana jest przez ciało rzęskowe znajdujące się za tęczówką. Płyn ten przemieszcza się przez źrenicę do przedniej komory oka i opuszcza ją przez kąt przesączania. Produkcja tego płynu oraz jego odprowadzanie powinno być w stałej równowadze. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze wzrostem ciśnienia śródgałkowego i zaczyna ono przewyższać ciśnienie w naczyniach siatkówki dochodzi do ich zwężenia, a w konsekwencji do zamknięcia ich światła. Naczynia te zaopatrują siatkówkę w niezbędne składniki odżywcze i tlen a więc gdy stają się niedrożne, dochodzi do niedotlenienia i stopniowej degeneracji komórek nerwowych oraz zwojowych siatkówki. U większości psów pierwsze objawy tych zaburzeń pojawiają się, gdy ciśnienie wewnątrz oka dochodzi do wartości 50-60 mmHg.

Jaskra wrodzona- pojawia się dość rzadko. Może występować od urodzenia lub pojawić się u szczenięcia w wieku 3-6 miesięcy. Zwykle przyczyną jest wada kąta przesączania. Często manifestuje się powiększeniem gałki ocznej wynikającej z nadmiernego ciśnienia oka. Pewne rasy są predysponowane do jaskry dziedzicznej, np. beagle, charciki włoskie


Jaskra wtórna- spotykana dużo częściej. Zwykle pojawia się jako powikłanie innych chorób oczu np. po urazie, perforacji rogówki, odklejeniu siatkówki, zapalenie naczyniówki. W następstwie tego dochodzi do zaburzenia cyrkulacji cieczy wodnistej przez otwór źreniczny, co wpływa na gromadzenie się płynu za tęczówką i powstanie tzw. tęczówki bombiastej. To z kolei doprowadza do zamknięcia kąta przesączania. Głównie dotyczy psów w średnim lub starszym wieku.

Kiedy możemy podejrzewać jaskrę?

-kiedy pies nagle oślepnie,
-kiedy pojawi się silne zaczerwienienie i bolesność oka ( pies mruży oko), lub przekrwienie spojówek 
-kiedy oko powiększyło się, jest bardziej „wyłupiaste” niż przedtem, 
-kiedy źrenica jest mocno powiększona (właściciel często widzi tzw świecące oko- błona odblaskowa) 
-zmętnienie oka (obrzęk rogówki)

Jak rozpoznać jaskrę?

 Lekarz weterynarii stawia diagnozę na podstawie szczegółowego wywiadu, objawów klinicznych, wyglądu gałki ocznej, badania oftalmoskopowego oraz pomiaru ciśnienia śródgałkowego specjalnym przyrządem (tonometr). Warto też wykonać gonioskopię i/lub ultrasonografię gałki ocznej.

Jak leczyć jaskrę?

Lekarz weterynarii dobiera odpowiednie leki, jednak nie zawsze w każdym przypadku można liczyć na efekt terapeutyczny. Są przypadki, kiedy leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów i wtedy warto rozważyć zabieg chirurgiczny (jeśli pies jeszcze nie utracił wzroku). Niestety nawet po zabiegu chirurgicznym objawy mogą powrócić nawet po upływie kilku tygodni/ kilku miesięcy. Zabieg ma na celu odprowadzenie nadmiaru cieczy w postaci wykonania dodatkowego otworu w twardówce. Zabiegi wykonywane u zwierząt niewidzących to usunięcie gałki ocznej oraz ablacja ciała rzęskowego.

Rasy predysponowane do wystąpienia jaskry to min: Cocker spaniel amerykański, basset, boston terier, sznaucer miniaturowy ,beagle, chow chow, siberian husky, mieszańce, samoyed, labrador retriever, pudel, foksterier szorstkowłosy, charcik włoski.

Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia co do wystąpienia jaskry u Twojego pupila- nie zwlekaj! Być może uratujesz go przed ślepotą. Warto wykonywać badania profilaktyczne u lekarza weterynarii, szczególnie jeśli jesteś posiadaczem rasy predysponowanej do wystąpienia jaskry lub kiedy niepokoją Cię objawy ze strony narządu wzroku. 


Źródła: „Okulistyka weterynaryjna Slattera” (David J.Maggs, Paul E.Miller, Ron Ofri)

University Of California, Davis (https://www.vgl.ucdavis.edu/services/italiangreyhound.php)

Weterynaria news.pl 

#Tagi / #Tags

PCAG, jaskra, glaucoma, primary angle closed glaucoma